E36D500HPN153MC48U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D500HPN153MC48U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
50 V
Voltage :
600 VAC
Connection Type :
PLUG
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Approvals :
CSA, UL
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) :
1.875 (47.63mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
5.13 A @ 120 Hz
Manufacturer Part Number :
CLS40MB-F
Current Rating :
400 A
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Brand :
Package :
Bulk
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25.4mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Polarization :
Polar
Capacitance :
15000 µF
Ripple Current @ High Frequency :
7.182 A @ 3 kHz
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Series :
U36D
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Insulator Material :
Thermoplastic Elastomer (TPE)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Surface Mount Land Size :
Advanced Devices (Marinco)
Datasheets
E36D500HPN153MC48U
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con E36D500HPN153MC48U from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:600 VAC, Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, E36D500HPN153MC48U pinout, E36D500HPN153MC48U datasheet PDF, E36D500HPN153MC48U amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con E36D500HPN153MC48U ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm ±20% 15000µF 600VAC