E36D451VGS102VCD0U
Mfr.Part #
E36D451VGS102VCD0U
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 1000UF 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Copper Ports :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
United Chemi-Con (UCC)
Copper Type :
T1/E1/J1
Tolerance :
-10%, +20%
Features :
SNMP Manageable
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Configuration :
Modular - Card
Capacitance :
1000 µF
Distance :
100km
SFP/XFP Ports :
Subcategory :
Capacitors
Series :
IE-iMcV
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height - Seated (Max) :
5.125 (130.18mm)
Polarization :
Polar
Ratings :
Mounting Type :
Rack Mount
Voltage - Rated :
450 V
Brand :
Package :
Bulk
Surface Mount Land Size :
Product Status :
Active
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Fiber Ports :
1
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Product Type :
Electrolytic Capacitors
MTU :
Type :
Managed
Ingress Protection :
Connector Type :
RJ48, SC
Fiber Type :
Singlemode
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Voltage - Input :
Datasheets
E36D451VGS102VCD0U
IE-iMcV Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm -10% +20% 1000µF 450V