E36D451LPN661TD79N
Mfr.Part #
E36D451LPN661TD79N
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 660UF 450V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
450V
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Capacitance :
660μF
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
-10% +50%
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Pitch :
28.575mm
Series :
U36D
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mount :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
U36D 660μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals