E36D451HPN861TCE3U
Mfr.Part #
E36D451HPN861TCE3U
Description
CAP ALUM 860UF 450V SCREW
Active
Shell Style :
Jam Nut
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
TE Connectivity
Voltage - Rated :
450 V
Mating Style :
Threaded
Height - Seated (Max) :
5.625 (142.88mm)
Mounting Angle :
Straight
Termination Style :
Crimp
Series :
DTS24
Mounting Style :
Panel
Capacitance :
860 μF
Package :
Bulk
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
26 Position
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
Details
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Type :
Chassis Mount
Current Rating :
7.5 A
Shell Material :
Aluminum
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Shell Size :
17
Ratings :
Product :
Receptacles
Contact Gender :
Without Pin Contacts
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Tolerance :
-10%, +50%
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Plating :
Gold
Datasheets
E36D451HPN861TCE3U
DTS24 Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm -10% +50% 860µF 450V