E36D451HPN472MEA5U
Mfr.Part #
E36D451HPN472MEA5U
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
United Chemi-Con (UCC)
Capacitance :
4700 μF
Voltage - Rated :
450 V
Surface Mount Land Size :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Capacitors
Package :
Bulk
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Polarization :
Polar
Ratings :
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Series :
U36D
Brand :
Datasheets
E36D451HPN472MEA5U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm ±20% 4700µF 450V