E36D451HPN331MA67U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D451HPN331MA67U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Length :
33m
Product Status :
Active
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
U36D
Mounting Type :
Chassis Mount
Thickness :
0.14mm
Min. temperature :
+4°C
Type :
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
United Chemi-Con (UCC)
Capacitance :
330 µF
Brand :
Content :
1pc(s)
Size / Dimension :
1.375 Dia (34.93mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
749.9mOhm @ 120Hz
Max. temperature :
+77°C
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.24 A @ 3 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Voltage - Rated :
450 V
Material (details) :
Rubber
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6 A @ 120 Hz
Lead Spacing :
0.500 (12.70mm)
Dim :
(L x W) 33 m x 50 mm
Height - Seated (Max) :
2.625 (66.68mm)
Surface Mount Land Size :
Width :
50mm
Package :
Bulk
Datasheets
E36D451HPN331MA67U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 1.375Dia 34.93mm ±20% 330µF 450V