E36D451HPN222TEE3U
Mfr.Part #
E36D451HPN222TEE3U
Description
CAP ALUM 2200UF 450V SCREW
Series :
U36D
Height - Seated (Max) :
5.625 (142.88mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitors
RoHS :
Non-Compliant
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Voltage - Rated :
450 V
United Chemi-Con (UCC)
Tolerance :
-10%, +50%
Capacitance :
2200 μF
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Datasheets
E36D451HPN222TEE3U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm -10% +50% 2200µF 450V