E36D451HPN222MCE3M
Mfr.Part #
E36D451HPN222MCE3M
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
9.73A @ 3kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
6.95A @ 120Hz
Length :
145mm
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Chassis Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
113.2mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Rated :
450V
Diameter :
50.8mm
Published :
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
22.225mm
Ripple Current :
6.95A
Height :
143mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Screw
Resistance :
113.2mOhm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
2200µF
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
United Chemi-Con E36D451HPN222MCE3M
U36D 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.95A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals