E36D451HLS472QEE3U
Mfr.Part #
E36D451HLS472QEE3U
Description
CAP ALUM 4700UF 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount Land Size :
Ratings :
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Tolerance :
-10%, +30%
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Height - Seated (Max) :
5.625 (142.88mm)
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
450 V
Series :
U36D
United Chemi-Con (UCC)
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Polar
Brand :
Capacitance :
4700 μF
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Datasheets
E36D451HLS472QEE3U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm -10% +30% 4700µF 450V