E36D451CPN472MEB7M
Mfr.Part #
E36D451CPN472MEB7M
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
450V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
31.75mm
Tolerance :
±20%
Series :
U36D
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
4.625 117.48mm
Capacitance :
4700µF
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Mounting Type :
Chassis Mount
United Chemi-Con E36D451CPN472MEB7M
U36D 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals