E36D451CPN372MEA5U
Mfr.Part #
E36D451CPN372MEA5U
Description
CAP ALUM 3700UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package :
Bulk
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Tolerance :
±20%
Series :
U36D
United Chemi-Con (UCC)
Voltage - Rated :
450 V
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Polarization :
Polar
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Brand :
Capacitance :
3700 µF
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ratings :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Surface Mount Land Size :
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
Datasheets
E36D451CPN372MEA5U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm ±20% 3700µF 450V