E36D401LPN822TEM9U
Mfr.Part #
E36D401LPN822TEM9U
Description
CAP ALUM 8200UF 400V SCREW
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Voltage - Rated :
400 V
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
yes
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Capacitance :
8200 μF
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max) :
8.625 (219.08mm)
Series :
U36D
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Tolerance :
-10%, +50%
Datasheets
E36D401LPN822TEM9U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm -10% +50% 8200µF 400V