E36D401LPN222TE92N
Mfr.Part #
E36D401LPN222TE92N
Description
CAP ALUM 2200UF 400V SCREW
Tolerance :
-10% +50%
Series :
U36D
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Lead Pitch :
31.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
2200µF
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated DC :
400V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
U36D 2200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals