E36D401LPN152TCA5U
Mfr.Part #
E36D401LPN152TCA5U
Description
CAP ALUM 1500UF 400V SCREW
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Series :
U36D
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Voltage - Rated :
400 V
Tolerance :
-10%, +50%
Capacitance :
1500 µF
Datasheets
E36D401LPN152TCA5U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm -10% +50% 1500µF 400V