E36D401LLN562MED0M
Mfr.Part #
E36D401LLN562MED0M
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
76.2mm
Ripple Current :
13.24A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current @ Low Frequency :
13.24A @ 120Hz
Lead Pitch :
31.75mm
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Mount :
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32.3mOhm @ 120Hz
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
18.536A @ 3kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
U36D
Height :
130mm
Voltage - Rated DC :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
5.125 130.18mm
Capacitance :
5600µF
U36D 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 13.24A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals