E36D401CJN222MC92M
Mfr.Part #
E36D401CJN222MC92M
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Screw
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
2200µF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Polarization :
Polar
Max Operating Temperature :
85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm
Lead Pitch :
22.225mm
Height Seated (Max) :
3.625 92.08mm
Mount :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
400V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
United Chemi-Con E36D401CJN222MC92M
U36D 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals