E36D401CHN562TED0U
Mfr.Part #
E36D401CHN562TED0U
Description
CAP ALUM 5600UF 400V SCREW
Polar
Surface Mount Land Size :
Siemens Building Technologies
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Connection Type :
Threaded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32.3mOhm @ 120Hz
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Approvals :
CSA, UL
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Active
Tolerance :
-10%, +50%
Ripple Current @ High Frequency :
18.536 A @ 3 kHz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Height - Seated (Max) :
5.125 (130.18mm)
Manufacturer Part Number :
Capacitance :
5600 µF
Ripple Current @ Low Frequency :
13.24 A @ 120 Hz
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
GENERAL PURPOSE
Brand :
Voltage - Rated :
400 V
Ratings :
Datasheets
E36D401CHN562TED0U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm -10% +50% 5600µF 400V