E36D401CDN752MEE3U
Mfr.Part #
E36D401CDN752MEE3U
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 7500UF 20% 400V SCREW
Series :
U36D
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Ratings :
Capacitance :
7500 µF
Height - Seated (Max) :
5.625 (142.88mm)
Voltage - Rated :
400 V
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Brand :
Connector Type :
Pin
Mounting Type :
Chassis Mount
Material :
Aluminium
ESR (Equivalent Series Resistance) :
RoHS :
Compliant
Datasheets
E36D401CDN752MEE3U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm ±20% 7500µF 400V