E36D400LPN823TDB7M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D400LPN823TDB7M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 82000UF 40V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Capacitance :
82000μF
Series :
U36D
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
28.575mm
Height Seated (Max) :
4.625 117.48mm
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Tolerance :
-10% +50%
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
U36D 82000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals