E36D400LPN263UC79U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D400LPN263UC79U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 26000UF 40V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tube
Voltage - Rated :
40 V
Surface Mount Land Size :
Polarization :
Polar
Number of Bits :
12
Brand :
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Settling Time :
4.8µs (Typ)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Supply, Digital :
5V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Capacitance :
26000 µF
Series :
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Number of D/A Converters :
4
Height - Seated (Max) :
3.125 (79.38mm)
Base Part Number :
LTC2634
United Chemi-Con (UCC)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Mounting Type :
Chassis Mount
Package :
Bulk
Voltage - Supply, Analog :
5V
Reference Type :
External, Internal
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Output Type :
Voltage - Buffered
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Data Interface :
SPI
Differential Output :
No
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C