E36D3B1HPN682MEB7U
Mfr.Part #
E36D3B1HPN682MEB7U
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 315V SCREW
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Capacitance :
6800 μF
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32.9mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Ratings :
Ripple Current @ Low Frequency :
12.07 A @ 120 Hz
Voltage - Rated :
315 V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency :
16.898 A @ 3 kHz
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Surface Mount Land Size :
Height - Seated (Max) :
4.625 (117.48mm)
Datasheets
E36D3B1HPN682MEB7U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm ±20% 6800µF 315V