E36D3B1HPN472ME92M
Mfr.Part #
E36D3B1HPN472ME92M
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 315V SCREW
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
9.07A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
12.698A @ 3kHz
Lead Pitch :
31.75mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Capacitance :
4700µF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
315V
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
46.8mOhm @ 120Hz
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current :
9.07A
U36D 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.07A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals