E36D351LPN881TCA5N
Mfr.Part #
E36D351LPN881TCA5N
Description
CAP ALUM 880UF 350V SCREW
Capacitance :
880μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
-10% +50%
Voltage - Rated DC :
350V
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Lead Pitch :
22.225mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Radial, Can - Screw Terminals
U36D 880μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals