E36D351LPN471TA67N
Mfr.Part #
E36D351LPN471TA67N
Description
CAP ALUM 470UF 350V SCREW
Tolerance :
-10% +50%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency :
2.674A @ 3kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
12.7mm
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
2.625 66.68mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
379mOhm @ 120Hz
Capacitance :
470µF
Voltage - Rated DC :
350V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.91A @ 120Hz
U36D 470μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals