E36D351LPN222TDA5N
Mfr.Part #
E36D351LPN222TDA5N
Description
CAP ALUM 2200UF 350V SCREW
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Capacitance :
2200µF
Tolerance :
-10% +50%
Voltage - Rated DC :
350V
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
28.575mm
RoHS Compliant
U36D 2200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals