E36D351LPN222TDA5M
Mfr.Part #
E36D351LPN222TDA5M
Description
CAP ALUM 2200UF 350V SCREW
Capacitance :
2200µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
28.6004mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
82mOhm
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Tolerance :
-10% +50%
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Voltage - Rated DC :
350V
United Chemi-Con E36D351LPN222TDA5M
U36D 2200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals