E36D351LPN201VA67U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D351LPN201VA67U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 200UF 350V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
1.375 Dia (34.93mm)
Polarization :
Polar
Brand :
Height - Seated (Max) :
2.625 (66.68mm)
United Chemi-Con (UCC)
Voltage - Rated :
350 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Ratings :
Tolerance :
-10%, +20%
Capacitance :
200 µF
Lead Spacing :
0.500 (12.70mm)
Package :
Bulk
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Product Status :
Active
Series :
U36D
Datasheets
E36D351LPN201VA67U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 1.375Dia 34.93mm -10% +20% 200µF 350V