E36D351HPN852UEM9M
Mfr.Part #
E36D351HPN852UEM9M
Description
CAP ALUM 8500UF 350V SCREW
Height Seated (Max) :
8.625 219.08mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
8500μF
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Voltage - Rated DC :
350V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Tolerance :
-10% +75%
Lead Pitch :
31.75mm
U36D 8500μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals