E36D351HPN471MC48U
Mfr.Part #
E36D351HPN471MC48U
Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SCREW
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
2.884 A @ 3 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
390mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.06 A @ 120 Hz
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
United Chemi-Con (UCC)
RoHS :
Non-Compliant
Package :
Bulk
Brand :
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
1.875 (47.63mm)
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Product Status :
Active
Capacitance :
470 µF
Voltage - Rated :
350 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Subcategory :
Capacitors
Series :
U36D
Ratings :
Tolerance :
±20%
Datasheets
E36D351HPN471MC48U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm ±20% 470µF 350V