E36D351HPN261TA79U
Mfr.Part #
E36D351HPN261TA79U
Description
CAP ALUM 260UF 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package :
Bulk
Size / Dimension :
1.375 Dia (34.93mm)
Ratings :
U36D
Surface Mount Land Size :
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
350 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Tolerance :
-10%, +50%
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Height - Seated (Max) :
3.125 (79.38mm)
United Chemi-Con (UCC)
Brand :
Capacitance :
260 μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Lead Spacing :
0.500 (12.70mm)
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheets
E36D351HPN261TA79U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 1.375Dia 34.93mm -10% +50% 260µF 350V