E36D350HPN403UD92M
Mfr.Part #
E36D350HPN403UD92M
Description
CAP ALUM 40000UF 35V SCREW
Capacitance :
40000μF
Tolerance :
-10% +75%
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Pitch :
28.575mm
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Height Seated (Max) :
3.625 92.08mm
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
U36D 40000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals