E36D350HPN333MC54M
Mfr.Part #
E36D350HPN333MC54M
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
5.55A
Ripple Current @ Low Frequency :
5.55A @ 120Hz
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
7.77A @ 3kHz
Lead Pitch :
22.225mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17.7mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Voltage - Rated DC :
350V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
33000μF
Life (Hours) :
2000 hours
U36D 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.55A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals