E36D350HPN224ME92M
Mfr.Part #
E36D350HPN224ME92M
Description
CAP ALUM 220000UF 20% 35V SCREW
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.9mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
220000μF
Ripple Current @ High Frequency :
23.422A @ 3kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
16.73A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
350V
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
16.73A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
31.75mm
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Chassis Mount
U36D 220000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.73A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals