E36D350HPN124MCB7U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D350HPN124MCB7U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120000UF 20% 35V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
U36D
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
United Chemi-Con (UCC)
Height - Seated (Max) :
4.625 (117.48mm)
Surface Mount Land Size :
Ripple Current @ High Frequency :
17.962 A @ 3 kHz
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Ratings :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.1mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated :
35 V
Brand :
Ripple Current @ Low Frequency :
12.83 A @ 120 Hz
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Package :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Capacitance :
120000 µF
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Datasheets
E36D350HPN124MCB7U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm ±20% 120000µF 35V