E36D301HPN113MED0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D301HPN113MED0M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 300V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
U36D
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated DC :
300V
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
11000μF
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
5.125 130.18mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
31.75mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Tolerance :
±20%
U36D 11000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals