E36D251LPN822MDA5U
Mfr.Part #
E36D251LPN822MDA5U
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 250V SCREW
Subcategory :
D-Sub Connectors
Series :
KPT
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
ITT Cannon
Voltage - Rated :
250 V
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ Low Frequency :
11.47 A @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
RoHS :
N
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Capacitance :
8200 μF
Lead Spacing :
1.125 (28.58mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Brand :
ITT Cannon
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19.2mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
16.058 A @ 3 kHz
Datasheets
E36D251LPN822MDA5U
KPT Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.500Dia 63.50mm ±20% 8200µF 250V