E36D251LPN103TEE3M
Mfr.Part #
E36D251LPN103TEE3M
Description
CAP ALUM 10000UF 250V SCREW
Capacitance :
10000µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
31.8008mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Series :
U36D
Polarization :
Polar
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
250V
Mount :
Chassis Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Tolerance :
-10% +50%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
United Chemi-Con E36D251LPN103TEE3M
U36D 10000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals