E36D251LPN103TEB7M
Mfr.Part #
E36D251LPN103TEB7M
Description
CAP ALUM 10000UF 250V SCREW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
10000µF
Voltage - Rated DC :
250V
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Polarity :
Polar
Tolerance :
-10% +50%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Ripple Current :
14.7A
Lead Pitch :
31.8008mm
Height Seated (Max) :
4.625 117.48mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
U36D
Voltage - Rated :
250V
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
United Chemi-Con E36D251LPN103TEB7M
U36D 10000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 14.7A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals