E36D251HPS103QDB7U
Mfr.Part #
E36D251HPS103QDB7U
Description
CAP ALUM 10000UF 250V SCREW
Tolerance :
-10%, +30%
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Surface Mount Land Size :
Capacitance :
10000 μF
Lead Spacing :
1.125 (28.58mm)
Voltage - Rated :
250 V
Height - Seated (Max) :
4.625 (117.48mm)
Polarization :
Polar
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package :
Bulk
United Chemi-Con (UCC)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ratings :
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
RoHS :
Non-Compliant
Datasheets
E36D251HPS103QDB7U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.500Dia 63.50mm -10% +30% 10000µF 250V