E36D251HPN682MCE3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D251HPN682MCE3M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
14.812A @ 3kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20.3mOhm @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
10.58A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
22.225mm
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
6800µF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Ripple Current :
10.58A
Series :
U36D
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
U36D 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10.58A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals