E36D251HPN273MEM9U
Mfr.Part #
E36D251HPN273MEM9U
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 250V SCREW
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
8.625 (219.08mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
27000 µF
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Voltage - Rated :
250 V
United Chemi-Con (UCC)
Package :
Retail Package
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Datasheets
E36D251HPN273MEM9U
Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm ±20% 27000µF 250V