E36D251HPN103TEE3M
Mfr.Part #
E36D251HPN103TEE3M
Description
CAP ALUM 10000UF 250V SCREW
Chassis Mount
Lead Pitch :
31.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
10000µF
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
-10% +50%
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Series :
U36D
Mount :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
U36D 10000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals