E36D250LPN683TCA5M
Mfr.Part #
E36D250LPN683TCA5M
Description
CAP ALUM 68000UF 25V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Radial, Can - Screw Terminals
Mount :
Chassis Mount
Lead Pitch :
22.225mm
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
68000µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
-10% +50%
U36D 68000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals