E36D250LPN203UAE3M
Mfr.Part #
E36D250LPN203UAE3M
Description
CAP ALUM 20000UF 25V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
12.7mm
Capacitance :
20000μF
Packaging :
Tolerance :
-10% +75%
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Mount :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
U36D 20000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals