E36D250LPN103TA54N
Mfr.Part #
E36D250LPN103TA54N
Description
CAP ALUM 10000UF 25V SCREW
Height Seated (Max) :
2.402 61.00mm
Lead Pitch :
12.7mm
Tolerance :
-10% +50%
Voltage - Rated DC :
250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Chassis Mount
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
10000µF
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
U36D
U36D 10000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals