E36D250HPN643UC79U
Mfr.Part #
E36D250HPN643UC79U
Description
CAP ALUM 64000UF 25V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Status :
Active
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Capacitance :
64000 µF
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Voltage - Rated :
25 V
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Subcategory :
Capacitors
Package :
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
United Chemi-Con (UCC)
Tolerance :
-10%, +75%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Brand :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max) :
3.125 (79.38mm)
Product Type :
Electrolytic Capacitors
RoHS :
yes
Datasheets
E36D250HPN643UC79U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm -10% +75% 64000µF 25V