E36D250HLS104MC79U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D250HLS104MC79U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 25V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
15.176 A @ 3 kHz
Capacitance :
100000 μF
Series :
U36D
Surface Mount Land Size :
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Ratings :
Voltage - Rated :
25 V
Product Status :
Active
United Chemi-Con (UCC)
Mounting Type :
Chassis Mount
Height - Seated (Max) :
3.125 (79.38mm)
Calibrated to :
Manufacturers standards (no certificate)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Compatible with :
Fluke RSE300,Fluke RSE600
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.2mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Subcategory :
Capacitors
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Package :
Bulk
Brand :
Ripple Current @ Low Frequency :
10.84 A @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Type :
FLK MACRO LENS
Datasheets
E36D250HLS104MC79U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm ±20% 100000µF 25V