E36D201LPN123TE92U
Mfr.Part #
E36D201LPN123TE92U
Description
CAP ALUM 12000UF 200V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Status :
Active
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
-10%, +50%
Ripple Current @ Low Frequency :
14.49 A @ 120 Hz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm @ 120Hz
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Series :
U36D
Ripple Current @ High Frequency :
20.286 A @ 3 kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
United Chemi-Con (UCC)
Voltage - Rated :
200 V
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max) :
3.125 (79.38mm)
Capacitance :
12000 μF
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Package :
Bulk
Ratings :
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Datasheets
E36D201LPN123TE92U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm -10% +50% 12000µF 200V