E36D201HPN242TD79U
Mfr.Part #
E36D201HPN242TD79U
Description
CAP ALUM 2400UF 200V SCREW
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
United Chemi-Con (UCC)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
3.125 (79.38mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Voltage - Rated :
200 V
Tolerance :
-10%, +50%
Package :
Bulk
Lead Spacing :
1.125 (28.58mm)
Series :
U36D
Brand :
Polarization :
Polar
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Capacitance :
2400 μF
Product Status :
Active
Surface Mount Land Size :
Datasheets
E36D201HPN242TD79U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.500Dia 63.50mm -10% +50% 2400µF 200V