E36D201HPN123MDB7U
Mfr.Part #
E36D201HPN123MDB7U
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
United Chemi-Con (UCC)
Subcategory :
Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14.5mOhm @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
Voltage - Rated :
200 V
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Ratings :
Capacitance :
12000 μF
Ripple Current @ High Frequency :
20.37 A @ 3 kHz
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
14.55 A @ 120 Hz
Height - Seated (Max) :
4.625 (117.48mm)
Product Status :
Active
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package :
Bulk
Brand :
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.125 (28.58mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
E36D201HPN123MDB7U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.500Dia 63.50mm ±20% 12000µF 200V